Village People je americká disco-pop/dance hudební skupina, založená v roce 1977 v New York City. Původní seskupení se skládalo z:

Alex Briley – G.I. voják/námořník
David Hodo – dělník
Glenn M. Hughes – motorkář
Randy Jones – kovboj
Felipe Rose – Indian
Victor Willis – policista/admirál
Mark Mussler stavební dělník

Skupinu vytvořil francouzský skladatel Jacques Morali, společně s producentem Henri Beloloem produkovali kapele Village People většinu hitů. Jméno kapely odkazuje na Greenwich Village v New Yorku, v té době známou svou velikou gay populací. Kapela je dobře známá pro fantastické oblečení, které často nosí gayové z Greenwich Village při socializaci, jejich chytlavé melodie a sugestivní texty. Původně byla zaměřena na homosexuální publikum.. Řada členů v historii Village People byla homosexuální orientace. Například dlouholetý 'kovboj' Randy Jones, který si v roce 2004 vzal svého přítele, nebo francouzský producent Jacques Morali, jenž Village People v roce 1977 zakládal a v roce 1991 zemřel na AIDS.

Morali přišel v disco clubu v Greenwich Village na nápad sestavit skupinu ze snových postav gayů. A když uviděl v jednom Go-Go Clubu tančit Felipeho Roseho v indiánském převleku, hned ho angažoval. Rose, který dnes žije v Richmondu se svým dlouholetým přítelem Charlesem Sandlerem, měl pro jeho záměr ideální předpoklady. Kromě exotického vzezření (syn Portoričanky a Indiána z kmene Siouxů) studoval též balet a sám si v Go-Go clubu dělal choreografie.

Village People byli populární a brzy následovala poptávka po živých vystoupeních. Narychlo sestavená skupina tanečníků začala hrát v klubech.

Singl "Macho Man" z roku 1978 jim přinesl hlavní pozornost a jejich následný singl "YMCA" se stal jedním z nejpopulárnějších hitů sedmdesátých let. V roce 1979 Spojené státy americké námořnictvo zvažovalo používat "In The Navy" v televizní a rozhlasové náborové kampani. Belolo se nabídl, že pomůže pokud mu námořnictvo pomůže natočit hudební video. Námořnictvo mu poskytlo přístup k základně námořnictva v San Diegu, letadlovou loď, několik letadel a posádku lodi. In The Navy byla také uvedena v televizním seriálu The Love Boat 22. listopadu 1980 a v komedii z roku 1995 Down Periscope.

Skupina dosáhla vrcholu v roce 1979, kdy cestovala s Bobem Hopem, aby pobavila americké jednotky. Byli také uvedeni na obálce Rolling Stone, sv. 289, 19. dubna 1979. Victor Willis opustil skupinu na konci mezinárodního turné v roce 1979, následoval pokles popularity.

Na konci roku 1980 vstoupil do skupiny jako kovboj Jeff Olson. V roce 1981, kdy se objevil nový hudební styl, který se stával stále více populárnější, Village Pople sundali své kostýmy a inspirováni tímto stylem, vydali album Renaissance. Přilákala jen malou - většinou negativní - pozornost.

Victor Willis se na krátko vrátil na konci roku 1981 pro album Fox on the Box, které bylo vydáno v roce 1982 v Evropě a Japonsku a v roce 1983 ve Spojených státech pod názvem In The Street. Ray Simpson opustil skupinu v roce 1983 a byl nahrazen Miles Jaye. Mark Lee nahradil Davida Hodo v roce 1982.

Jejich poslední album s novým materiálem, vyšlo v roce 1985 pod názvem Sex Over the Phone, nebylo obrovským komerčním úspěchem, ale v prodeji dopadlo lépe než Renaissance. V roce 1985 se skupina rozeěla, ale v roce 1987 se opět dala dohromady ve složení Randyho Jonese, Davida Hodo, Felipe Rose, Glenna Hughese, Alexe Brileyho a Ray Simpsona. Od roku 1988 je skupina pod vedením Sixuvus Ltd.

Vzhledem k jejich snadno rozpoznatelným postojům byla skupina často imitována nebo parodována ve filmech, televizních seriálech, videohrách a hudbě. Stereotypní mužské postavy, obzvláště kožená bikerová postava s podkovými kníry, se také staly rozšířenou ikonou popové kultury spojené s mužskou gay kulturou a YMCA se stalo hymnou LGBT komunity. Příklady pocty a parodie zahrnují epizodu 90. let CGI show ReBoot, scéna ve filmu 1993 Wayne's World 2. V roce 2006 se Village People osobně objevili v epizodě televizního seriálu To '70s Show s názvem "We Will Rock You". Videohry 2013 Scribblenauts Unmasked: DC Comics Adventure, ve kterém hráč řeší hádanky vyvoláním libovolných objektů, obsahuje skupinu znaků připomínajících skupinu, která může být vyvolána zadáním slova "Band".
V roce 2008 získali hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy (Hollywood Walk of Fame)

Zde si můžete poslechnout malý průřez diskografií kapely Village people.1977
  Village People
1977
  Fire Island
1977
  San Francisco
1980
  Can´t Stop The Music
1979
  Ready For The 80´s
1977
  In Hollywood (Everybody Is A Star)
1979
  In The Navy
1979
  Go West
1978
  Macho Man
1978
  Y. M. C. A.