The Communards bylo britské popové duo, aktivní od roku 1985 do roku 1988. Nejznámější jsou svými cover verzemi „Don't Leave Me This Way“ a „Never Can Say Goodbye“. Název Communards odkazuje na revolucionáře Pařížské komuny z roku 1871.

The Communards se utvořili v roce 1985 poté, co zpěvák Jimmy Somerville opustil svou dřívější skupinu Bronski Beat, aby se spojil s klasicky vyškoleným hudebníkem Richardem Colesem. Somerville často používal falsetto styl zpěvu. Coles, i když hlavně pianista, hrál na řadu nástrojů a hrál na klarinetová sóla v hitu Bronski Beat „It Ain't Necessiously So“. K nim se přidal baskytarista Dave Renwick, který také hrál s Bronski Beat.

Kapela měla svůj první britský hit Top 30 v roce 1985 s klavírním singlem číslo 30 „You Are My World“. Následující rok, měli jejich největší hit s energický Hi-NRG cover verze of Harold Melvin and the Blue Notes' soul classic "Don't Leave Me This Way" ‘(ve verzi inspirované Thelma Houston "Cover), který strávil čtyři týdny na prvním místě a stal se nejprodávanějším singlem Spojeného království roku 1986. Také se dostal do Top 40 v USA. Představil Sarah Jane Morrisjako jako vokalistku využívající kontrastu mezi Morrisovým hlubokým a zaobleným kontraaltem a Somervillovým stoupajícím falsetem. Morris provedl doprovodné a spolumajitelské vokály na mnoha dalších nahrávkách The Communards a na skupinových fotografiích se objevil jako neoficiální třetí člen.

Později téhož roku měli The Communards další hit britské Top 10 se singlem „So Cold the Night“, který dosáhl čísla 8. V roce 1987 vydali album s názvem Red, které částečně produkoval Stephen Hague. Red představoval cover verzi hitu Jackson 5 „Never Can Say Goodbye“ (ve verzi inspirované Glorie Gaynor), se kterou se The Communards dostali na 4. místo v britském žebříčku. Jejich posledním vydaným singlem bylo „There Is More to Love (Than Boy Meets Girl)“ v roce 1988, který dosáhl čísla 20 a byl jejich posledním hitem Top 20. Album Red bylo zajímavé písněmi „Victims“ a „"For a Friend" (vydané také jako singl), které se zaměřují na lidi žijící s HIV / AIDS a kteří na něj i zemřeli.

Zde si můžete poslechnout malý průřez diskografií kapely The Communards.1986
  Don't Leave Me This Way
1988
  For A Friend
1987
  Never Can Say Goodbye
1987
  You Are My World
1986
  So Cold The Night
1986
  Disenchanted
1987
  Tomorrow