James William „Jimmy“ Somerville je skotský zpěvák, skladatel a zakladatel skupiny The Communards, jenž také působil ve formaci Bronski Beat. Při zpěvu využívá falzetu.

Aktivně se účastnil v antinacistické lize i v Labour Party Young Socialists. Byl to ideologický levicový příznivec. Otevřeně se hlásí k homosexuální orientaci. Zúčastňuje se různých akcí na podporu proti homofobii.

V roce 1983 spoluzaložil synthpopovou skupinu Bronski Beat, která již v minulosti měla několik hitů v britských hitparádách. Jejich největším hitem byla píseň Smalltown Boy, která dosáhla 1. příčky v americké, italské a nizozemské hitparádě.

Somerville opustil Bronski Beat v roce 1985 a založil The Communards s klasicky vyškoleným pianistou Richardem Colesem, nyní vikářem a hlasatelem anglikánské církve. Měli několik hitů, včetně cover verze Harold Melvin & the Blue Notes „Don't Leave Me This Way“, která strávila čtyři týdny na 1. místě britských hitparád a stala se nejprodávanějším singlem skupiny v roce 1986 ve Velké Británii. The Comunards se rozpadla v roce 1988.

Zpíval také doprovodné vokály k písni „Suspicious Minds“ od Fine Young Cannibals, která byla hitem UK Top 10. V roce 1989 začal Somerville sólovou kariéru. Vydal své debutové sólové album Read My Lips, které obsahovalo tři UK Top 30 hity, včetně hitu "Sylvester´s disco", "You Make Me Feel (Mighty Real)" a coveru "Comment te dire adieu?“, duet s June Miles-Kingston, který dosáhl čísla 14 v britském žebříčku. Na konci roku 1989 také zpíval ve druhém projektu Band Aid. V listopadu 1990 vyšlo Somervillovo album největších hitů The Singles Collection 1984-1990, které kromě vlastního materiálu obsahovalo i jeho hity s Bronski Beat a The Communards, to dosáhlo čísla 4 na UK Album Chart. To zahrnovalo cover hitu Bee Gees "To Love Somebody", který také dosáhl UK Top 10. V roce 1990, Somerville přispěl písní "From This Moment On" na tribute albu Cole Porter Red Hot + Blue. Byl producentem projektu Red Hot Organization, jehož výtěžek přinesl prospěch výzkumu AIDS.

V roce 1991 Somerville poskytl doprovodné vokály ke skladbě s názvem „Why Aren't You in Love With Me?“ z alba Ripe exčlena The Communards Banderase. Poté zmizel z veřejného dění na několik let.

V roce 1995 se vrátil s albem Dare to Love, které obsahovalo skladby „Heartbeat“ (hit UK Top 30 a hit č. 1 v tanečním žebříčku USA), „Hurt So Good“ a „By Your Side“. Nový singl „Dark Sky“ byl vydán v roce 1997 a dosáhl čísla 66 ve Velké Británii. Jeho třetí album s názvem Manage The Damage vyšlo v roce 1999 u Gut Records, ale nedokázalo se prosadit. Doprovodné remixové album Root Beer vyšlo v roce 2000.

Jeho čtvrté sólové album orientované na tanec Home Again vyšlo v roce 2004. V květnu 2009 vyšlo album Somerville's Suddenly Last Summer, které obsahovalo akustické interpretace písní různých interpretů. Album bylo zpočátku k dispozici pouze jako digitální, ale v květnu 2010 bylo ve Velké Británii zpřístupněno v limitované edici (3 000 kopií) CD / DVD.

Na konci roku 2010 vydala Somerville taneční EP s názvem Bright Thing. EP Bright Thing z roku 2010 bylo první ze série tří, přičemž Somerville vydal v roce 2011 Momentum a Solent v roce 2012 s dlouhodobým spolupracovníkem Johnem Winfieldem. Somerville vydal v roce 2014 album inspirované diskotékou s názvem Pocta. Singly byly „Back to Me“ a poté „Travesty“. Při nahrávání alba byl kladen důraz na dosažení hudební autenticity původní diskotéky, kterou poslouchal Somerville. Prohlásil: „Konečně jsem vytvořil diskotékové album, které jsem vždy chtěl a nikdy jsem si nemyslel, že bych mohl.“

Somerville se také ocitl ve filmu, objevil se ve filmu režisérky Sally Potter a scenářem Virginia Woolf "Orlando", a v epizodě kultovního sci-fi seriálu Lexx (‚Girltown‘).

Zde si můžete poslechnout malý průřez diskografií Jimmy Sumervilla.1995
  Be Your Side
1989
  Control
2015
  Some Wonder
1990
  Read My Lips (Enough Is Enough)
1989
  Perfect Day
1995
  Someday We´ll Be Together
1989
  My Heart Is In Your Hands
1989
  You Make Me Feel (Mighty Real)