Falco, občanským jménem Johann Hölzel (19. února 1957 Vídeň – 6. února 1998 Puerto Plata, Dominikánská republika), byl jedním z největších umělců rakouské hudební scény 80. a 90. let 20. století, který jako první německy zpívající zpěvák dosáhl prvního místa v US-Billboard-Charts. Za jeho života bylo prodáno přibližně 60 milionů nosičů s jeho nahrávkami.

V roce 1977 odjel do západního Berlína na zkušenou, aby zde následoval svůj vzor – Davida Bowieho. Po návratu do Vídně začal vystupovat ve skupině Hallucination Company, tak zvaném „rockovém divadle“. V té době se také přejmenoval na Falco. Bylo to na počest východoněmeckého skokana na lyžích Falko Weisspfloga, jehož viděl v pořadu Turné čtyř můstků – Vier-Chancen-Tournée. Písmeno „k“ změnil ve jméně na „c“ proto, aby bylo světově přístupné a atraktivnější.

V roce 1979 Falco nahrál svůj první sólo singl Chance To Dance, který se však dočkal svého vydání až 9 let po jeho smrti, a to pod titulem Falco's 1. – Chance To Dance/Summer. Jeho prvním krokem k úspěchu byla píseň Ganz Wien v anglické verzi That Scene, k níž složil text i hudbu. Byla to satira na jev narkomanie. Tato píseň byla zpočátku hrána jako znělka na koncertech Drahdiwaberl, ale již v roce 1980 se stala hitem.

Dalším velkým úspěchem bylo v roce 1982 Falcovo první album Einzelhaft, které udělalo z 25letého umělce mezinárodní hvězdu a milionáře. Bohužel pro tak příliš citlivého umělce, jakým byl Falco, znamenal tak náhlý úspěch především stres a obavy. Tyto obavy se potvrdily při vydání dalšího alba Junge Römer, nebylo zdaleka tak úspěšné, přesto je obecně považováno za kultovní. Toto album, jehož producentem byl rovněž Robert Ponger, bylo vydáno v roce 1984 a v Německu se prodalo 120 000 nosičů. V Rakousku dostal Falco Zlatou desku (Goldene Platte) za počet prodaných nosičů.

V roce 1985 ukončil Falco spolupráci s Robertem Pongerem a začal spolupracovat s producentským duem – bratry Bollandovými. Tehdejší popularita Formanova filmu Amadeus byla Falcovi inspirací k napsání písně ukazující postavu Mozarta z úplně nového pohledu. Hudbu zkomponovali Rob a Ferdi Bollandovi – a byla to trefa do černého. Píseň Rock Me Amadeus okamžitě ovládla žebříčky hitparád v Rakousku a Německu, o něco později se stala také číslem jedna ve Velké Británii a v březnu 1986 se Falco jako první německy zpívající umělec probojoval na první místo americké hitparády. V roce 1990 Falco, opět společně s Robertem Pongerem, vydavatelem prvních dvou alb, vydává album Data de groove které kromě toho (nebo právě proto), že bylo značně novátorské, bylo absolutním propadákem. Teprve album Nachtflug vydané v roce 1992 bylo oceněno, avšak jeho úspěch se nemohl rovnat úspěchu předchozích alb. Byl to ale návrat ve skutečně dobrém stylu. Singl Titanic se pak udržel po 18 týdnů v rakouské hitparádě. Falco se poprvé po šesti letech vydal na koncertní turné a 27. června 1993 vystoupil ve Vídni na Donauinsel (obchodní centrum na ostrůvku na Dunaji) před 100.000 diváky. Byl to nejlepší koncert v jeho kariéře.

V roce 1995 se Falco pod pseudonymem T>>MA opět vrátil na špici hitparád singlem Mutter der Mann mit dem Koks ist da, laděným ve stylu techno. K jeho novým projektům patřil i projekt, který již umělec nestačil dokončit, a na jehož základě již neměl dále vystupovat jako živá osoba, ale v kybernetické podobě. Z této doby se dochovala série snímků pořízených pro tento projekt. V roce 1995 také působil ve Vídeňské škole poezie – Schule für Dichtung, v jejímž vedení stojí umělecký ředitel Christian Ide Hintze. Posledním singlem, vydaným za jeho života, byl singl Naked v roce 1996, jehož vydavatelem byl Thorsten Börger.

Falco, který byl neustále nespokojený s finálními nahrávkami písní, je stále měnil a vylepšoval, takže nikdy nebude známo, zdali album Out of the dark (into the light), jak bylo toto album nakonec pojmenováno, mělo vypadat tak, jak vypadá. Falco totiž dne 6. února 1998 zahynul při automobilové nehodě. Přibližně v 16.40 hod. do jeho auta narazil výletní autobus (řidič jel nepřiměřenou rychlostí a strávil za to 3 roky ve vězení) na silnici v Puerto Plata. Byl jedinou obětí této nehody. Tělo Hanse Hölzela bylo převezeno do Vídně letadlem společnosti Lauda Air, které bylo později pojmenováno jeho jménem. Převoz zpěvákových ostatků do Rakouska zajistil jeho dlouholetý přítel Niki Lauda. Pohřeb se konal na Ústředním vídeňském hřbitově (Zentralfriedhof) ve Vídni a zúčastnilo se jej přibližně 4 tisíce lidí.

Album Out of the dark bylo vydáno měsíc po smrti umělce (27. února 1998) a pilotní píseň, okamžitě začala útočit na čelní místa hitparád. V roce 1999 byl vydán singl Push, push, a k němu byl natočen snímek vytvořený tak, aby působil dojmem živého koncertu. Podklady pro tvorbu videa byly převzaty z Falcova Live vystoupení v Excalibur City.

Zde si můžete poslechnout malý průřez diskografií zpěvák jménem Falco.1981
  Der Komissar
1998
  Out Of The Dark
1992
  Titanic
1987
  Body Next To Body with Brigitte Nielsen
1996
  Naked
1986
  The Sound Of Musik
1985
  Jeanny
1985
  Vienna Calling
1985
  Rock Me Amadeus
1998
  Egoist