Skupinu založili v roce 1978 v anglickém Birminghamu klávesista Nick Rhodes a basista John Taylor. Jejich raný zvuk úžasně kombinoval mnoho vlivů – soulovou hudbu jejich mládí, newyorskou undergroundovou scénu sedmdesátých let představovanou kapelami New York Dolls a Velvet Underground, art pop Davida Bowieho a glam kapely jako byli Roxy Music.

John v té době studoval uměleckou fakultu a Nick ještě chodil do šestého ročníku střední školy. Mezi původní členy kapely patřili ještě student umění Stephen Duffy a jeho kamarád Simon Colley, který studoval hotelovou školu. Simon hrál tehdy na klarinet a basu, Nick měl malý syntetizátor a bicí, John hrál na kytaru a Stephen zpíval a hrál na bezpražcovou basu.

Poté, co Simon a Stephen odešli do jiných kapel - Duffy hrál nejdřív s The Lilac Time a později s Robbiem Williamsem - vystřídalo se v této formaci mnoho tváří. Nakonec v ní nastálo zakotvil Roger Taylor, původně bubeník místních punkerů The Scent Organs. Po příchodu Rogera se John ujal basy a v této nové sestavě se Duran Duran, kteří si dali jméno podle postavy z filmu Barbarella, klasické sci-fi režiséra Rogera Vadima, začali věnovat více funky stylu, typickému pro nadějné kapely post-punkové éry, jako byli například Japan.

Kapela se tehdy uchytila v předním birminghamském klubu Rum Runner. Jeho vlastníci Paul a Michael Berrowovi si poslechli jejich demo, na jehož základě udělali z Duran Duran rezidentní hráče a poskytli jim v klubu i zkušebnu. Kapela také začala pořádat konkurzy na nové členy. Tak se k nim dostal kytarista Andy Taylor, který odpověděl na inzerát v časopise Melody Maker, a zpěvák Simon LeBon, kterého kapele představila jeho bývalá přítelkyně, jež v klubu pracovala za barem. Simon byl z kapely jediný, kdo nepocházel z Birminghamu. Vyrostl na předměstí Londýna, na Birmighamské univerzitě však studoval divadlo.

V dalších měsících na sobě kapela neúnavně pracovala. Už v roce 1980 se Duran Duran, poté co na turné doprovázeli Hazel O'Conner, stali předmětem tvrdého boje mezi nahrávacími společnostmi. Nakonec zvítězila EMI, která kapele nabídla studiovou spolupráci s producentem Colinem Thurstonem.

Období vzestupu v kariéře Duran Duran se překrývá s tzv. „druhou britskou invazí“, kdy hudba Spojeného království v osmdesátých letech dobývala Ameriku. Kapela vysoce převyšovala své tehdejší současníky (jako Spandau Ballet, Human League, Ultravox nebo Culture Club) svým neúnavným koncertováním, nápaditým využíváním nových technologií a propracovaností skladeb.

S počátkem 21. století začali zbývající členové bilancovat. Simon si vybral zaslouženou dovoloenou a Nick se přidal ke skupině The Devils, kde hrál jeho dlouholetý přítel a původní člen Duran Duran Stephen Duffy. The Devils vydali roku 2002 desku pod názvem ‚Dark Circles".

Důvod k tomu, aby se kapela dala znovu dohromady, na sebe ale nenechal dlouho čekat. Zapracovaly totiž vzpomínky na staré a oddanost vůči kapele. Ještě před koncem roku 2001 se původní „bájná pětice“ po téměř osmnácti letech znovu sešla ve studiu, aby společně začala nahrávat novou desku. Simon, Nick, Andy, Roger a John si usmysleli, že získají zpět svou zašlou slávu a na albu tvrdě a dlouho pracovali. To nakonec vyšlo v roce 2004 u společnosti Epic Records. Alba Astronaut se celkem prodalo přes dva miliony kusů a kritici ho označili za „jeden z jejich nejlepších studiových počinů“. Singl „(Reach up for the) Sunrise“ vynesl Duran Duran na nejvyšší příčky v britských hudebních hitparád za posledních dvacet let.

Duran Duran už pak neměli jinou možnost, než natočit další album. Čekaly na něj tři generace fanoušků. Jejich tvůrčí síly nemohl podlomit ani v řadě už druhý odchod kytaristy Andyho Taylora z kapely.

Simon, Nick, John a Roger odletěli v září roku 2006 do New Yorku. Zde strávili úžasný týden ve studiu s producentem Timbalandem, který je znám jako geniální mistr zvuku a je držitelem ceny Grammy. Na vznikající desce se podílel také producent Nate ‚Danja‘ Hills a úřadující král popu Justin Timberlake. Z newyorské spolupráce vzešly tři výborné skladby a zbytek alba už vyprodukoval Danja ve Velké Británii. Statistické údaje, které se týkají Duran Duran, stojí za pozornost: přes 70 milionů prodaných desek, 18 hitových singlů v Americe, 30 skladeb se dostalo do UK Top 30 a v neposlední řadě obrovská základna fandů na všech pěti kontinentech. Co ale stojí za ještě větší pozornost, je to, jak se jim podařilo toho všeho dosáhnout. Dokázali totiž propojit populární hudbu, umění a módu s jedinečným stylem a drzostí.

Duran Duran se na počátku osmdesátých let, kdy poprvé prorazili, povedlo změnit hudební klip od poměrně neobvyklého nástroje marketingu na jeden z nejvýznamnějších artiklů v rámci celého hudebního průmyslu. Duran Duran posunuli pravidla vzhledu tehdejšího romantického hnutí na novou úroveň. Jejich klipy se odehrávaly v exotických prostředích, objevovaly se v nich krásné ženy a ohromující efekty. Sílu jejich vlivu v osmdesátých letech dokazuje i to, že časopis Rolling Stone je s odkazem na Beatles nazval „bájnou pěticí.“

Duran Duran si udržují i přes občasné pauzy a obměny členů, které proběhly v devadesátých letech, nevyčerpatelnou sílu, díky které si do dnešních dnů zaslouží respekt coby jedna z nejlepších hudebních kapel na scéně.

Zde si můžete poslechnout malý průřez diskografií kapely Duran Duran.



2022
  Ball And Chain
1993
  Come Undone
1990
  Serious
1985
  A View To A Kitt
1983
  Reflex
1993
  Ordinary World
1981
  Girls On Film
1982
  Hungry Like The Wolf
1993
  Drowning Man
1986
  Meet Et Presidente
1984
  The Wild Boys
1983
  Union Of The Snake